Silné antioxidanty kávového ovoce mohou pomoci vaší pleti vypadat mladistvě.

Silné antioxidanty kávového ovoce mohou pomoci vaší pleti vypadat mladistvě.

Jeho fazole jsou kulaté a malé. Káva Robusta je silnější než Arabica, obsahuje o 50 % až 60 % více kofeinu než Arabica. Používá se hlavně ve směsích a instantních kávách. Tvoří 30 % světové nabídky kávy.

Živiny v kávě ovoce

Studie ukázaly, že kávovník má četné zdravotní účinky, od zvýšení funkce mozku až po posílení imunity.

Kávovník je považován za superpotravinu, protože je bohatý na následující živiny: 

Kofein Vitamín B2 (riboflavin) Hořčík Antioxidanty Kyselina chlorogenová Kyselina chinová Diterpeny (kafestol a kahweol)

Co nevíme, je přesné množství kávového ovoce, které byste měli jíst.

Potenciální zdravotní přínosy kávového ovoce

Probíhá výzkum a vědci pracují na objevení výhod kávových bobulí. Některé z těchto potenciálních zdravotních přínosů zahrnují následující:‌

Pokračování

Ovoce kávy je bohaté na antioxidanty a polyfenoly. Kávové bobule jsou plné antioxidantů a polyfenolů, jako je kyselina chlorogenová. Chrání vaše tělo před poškozením volnými radikály, které mohou způsobit oxidační poškození buněk a vyústit v nemoci.‌

Ovoce kávy může chránit váš mozek. Studie ukázaly, že ovoce kávy pomáhá chránit váš mozek před Alzheimerovou chorobou, demencí a dalšími nemocemi souvisejícími s věkem. Ochranné účinky kávových bobulí jsou způsobeny prokyanidiny nebo polyfenoly. Ovoce kávy zvyšuje hladinu mozkového neurotrofického faktoru (BDNF), což je protein, který chrání vaše mozkové buňky před poškozením a zlepšuje funkci mozku.  

Ovoce kávy může snížit krevní tlak. Nedávná studie ukázala, že kyselina chlorogenová přítomná v extraktu ze zelené kávy může potenciálně snížit krevní tlak. Kávové bobule mají potenciál snížit riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Musíme však provést další výzkum, abychom studovali přesné účinky kávového ovoce na zdraví srdce. 

Ovoce kávy může podpořit hubnutí. Některé studie naznačují, že extrakt z ovoce zelené kávy může pomoci podpořit hubnutí. Bylo prokázáno, že kyselina chlorogenová snižuje hmotnost a spaluje tuky. Potřebujeme však další výzkum, abychom ukázali, jak může kávové ovoce podporovat hubnutí u lidí.

Ovoce kávy může posílit imunitu. Dřívější studie uvádějí, že extrakt z kávových třešní může zlepšit imunitní funkce a aktivovat imunitní buňky u myší. Díky svým nutričním vlastnostem může mít také příznivý vliv na lidské imunitní buňky. Pokusy na lidech však ještě nebyly provedeny. 

Ovoce kávy má protirakovinné účinky. Je známo, že káva brání vzniku a šíření rakoviny, zejména rakoviny jater a endometria. Několik studií na zvířatech ukázalo, že kávové ovoce má protirakovinné vlastnosti. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, abychom pochopili, zda kávové bobule mohou pomoci chránit lidi před rakovinou.

Ovoce kávy může podporovat stárnutí. Silné antioxidanty kávového ovoce mohou pomoci vaší pleti vypadat mladistvě. Několik výrobců používá výtažky z kávových bobulí ve svých produktech pro péči o pleť a kosmetiku.

Zdravotní rizika

Ovoce z kávy má několik zdravotních výhod, ale měli byste používat umírněnost. Konzumace vysokých dávek může mít za následek zdravotní rizika a vedlejší účinky. Ačkoli studie ukazují, že zvířata nesnášejí vysoké dávky extraktů z kávových plodů dobře, musíme provést studie bezpečnosti a účinnosti u lidí.

Pokračování

Použití kávového ovoce

Kávové ovocné produkty najdete ve zdravých prodejnách a lékárnách ve formě šťáv, extraktů, pilulek a kapslí. Najdete ho také ve formě přílohy. Protože může pomoci udržovat vaši pokožku, výrobci péče o pleť a kosmetiky přidávají do svých produktů stále více.

Než vyzkoušíte kávové ovoce, poraďte se se svým lékařem. Pomohou vám rozhodnout se, zda je to pro vás dobrá volba na základě jakýchkoli zdravotních potíží, které můžete mít.

Těžko byste hledali někoho, kdo by neměl rád čokoládu. I když je většinou známý svou chutí (a souvisejícími chutěmi), je také dobrým zdrojem živin, když je v čisté formě a jí se střídmě.

Toto oblíbené jídlo, kdysi nazývané "nápoj bohů" od Mayů, má také bohatou historii. Čokoláda pochází ze semen kakaového lusku, který roste na kakaovníku. Theobroma cacao pochází z tropických deštných pralesů Střední Ameriky, kde roste po tisíce let.

Pravděpodobně jej pěstovali Olmékové a Mayové asi před 2500 lety. Asi před 2000 lety byli Mayové zkušenými pěstiteli kakaových bobů a rádi je mleli na osvěžující horký nápoj. Aztékové později pokračovali v této lásce k čokoládě a Španělé pak tento nápoj objevili v roce 1500 a rozšířili jej do světa.

Existují tři hlavní odrůdy kakaových bobů: Criollo z Latinské Ameriky, Forastero z Afriky a Trinitario z Karibiku. Forastero tvoří asi 90 % všech kakaových bobů, zbytek tvoří Criollo a Trinitario.

Výživové informace

Konzumace tmavé čokolády vám nabízí dobrou kombinaci minerálů, včetně:

Hořčík Zinek Žehlička Fosfor Měď

Jedna čtvrtina šálku hořké čokolády, asi 1,5 unce nebo 2 velké čtverce, obsahuje:

142 kalorií 2 gramy bílkovin 10 gramů tuku 15 gramů sacharidů 3 gramy vlákniny 11 gramů cukru 0 miligramů cholesterolu 0 miligramů sodíku

Potenciální zdravotní přínosy čokolády

Jeden fakt je u čokolády jasný: čím je čokoláda čistší a tmavší, tím větší přínosy pro vaše zdraví jsou. Surová čokoláda nebo minimálně zpracovaná hořká čokoláda s vysokým obsahem kakaové sušiny je zdravější než mléčná čokoláda a bílá čokoláda. Hořká čokoláda má kdekoli od 50 do 90 procent kakaové sušiny, zatímco mléčná čokoláda je obvykle 10 až 30 procent. Bílá čokoláda je čisté kakaové máslo a nenabízí vám žádné zdravotní výhody.

V čokoládě se toho děje hodně. Raw kakaové hroty jsou rozdrcené kousky sušených kakaových bobů, a když je rozdrtíte, získáte kakaovou pastu, nazývanou také kakaový likér. Kakaová sušina je to, co máte, jakmile z kakaové hmoty odstraníte kakaový tuk nebo kakaové máslo. Když sušíte kakaovou sušinu, získáte kakaový prášek.

Pokračování

Chcete-li získat znatelné zdravotní přínosy čokolády, musíte jíst více kakaové sušiny obsažené v hořké čokoládě. Kakaová sušina obsahuje minerály a antioxidanty; kakaové máslo ne.

Hořká čokoláda má celou řadu minerálů a polyfenolických sloučenin, jako jsou antioxidanty a flavonoidy. Čokoláda je obzvláště bohatá na flavanoly, jako je epikatechin a katechin, stejně jako antokyany a fenolové kyseliny. Všechny tyto sloučeniny pomáhají chránit vaše buňky před záněty, zlepšují funkci mozku a posilují imunitní a kardiovaskulární zdraví.

Hořká čokoláda vám také může poskytnout:

Kardiovaskulární podpora. Antioxidanty v hořké čokoládě pomáhají snižovat hladinu špatného cholesterolu a zabraňují tvorbě plaku na stěnách tepen, zatímco flavanoly v čokoládě jsou dobré pro snížení krevního tlaku a zlepšení průtoku krve. Umírněná konzumace tmavé čokolády může snížit vaše šance na srdeční onemocnění. Může také zmírnit zánět v těle.

Více energie. Theobromin, sloučenina v hořké čokoládě, má podobné účinky jako kofein pro zvýšení energie a celkové morálky. Pomáhá zlepšit náladu a učinit vás více bdělými.

Potenciální rizika čokolády

Čokoláda je kalorická, takže si ji musíte užívat s mírou. Můžete mít asi 1 unci hořké čokolády ne více než třikrát týdně.

Tabulky čokolády se obtížně měří, protože velikost je tak variabilní, ale abyste si pomohli s porcemi, podívejte se na obal, abyste viděli, kolik uncí tato tabulka obsahuje. Pokud tyčinka měří 3 unce, snězte z ní maximálně jednu třetinu na jedno posezení a pak počkejte pár dní, než si vychutnáte další.

Dejte si pozor na další přísady přidané do čokolády, které mohou také ovlivnit některé zdravotní výhody, jako je karamel a marshmallow.

Zdravé alternativy

Karob je lusk, který pochází ze stromů ve Středomoří. Jeho dužina se mele na prášek, který chutná velmi podobně jako kakaový prášek. Má nízký obsah tuku, vysoký obsah vlákniny a bez kofeinu, který má čokoláda.

Kakaová zrna jsou kakaové boby, které jsou rozdrceny a nejsou zpracovány. Můžete je rozemlít a použít k pečení jako prášek, nebo je můžete zamíchat do věcí, jako je jogurt a trail mix. Mají vysoký obsah vlákniny a dodají vám také spoustu antioxidantů.

WebMD Medical Reference Zhodnotil(a) Dan Brennan, MD dne 13. prosince 2020

Zdroje

ZDROJE:

Kritické recenze v potravinářství a výživě: "Přehled fyzikální a biochemické přeměny kakaových semen na boby a čokoládu: tvorba chuti."

Malaysian Journal of Pathology: "Historie a věda o čokoládě."

Kew Gardens: "Ovoce za vaší čokoládovou tyčinkou."

Harvard T.H. Chan School of Public Health: "Zdroj výživy – Hořká čokoláda."

Antioxidanty a redoxní signalizace: "Kakao a čokoláda v lidském zdraví a nemoci."

International Journal of Environmental Research and Public Health: "Čokoláda, ‘Jídlo bohů’: Historie, věda a lidské zdraví."

Jídlo & Funkce: "Příznivé účinky hořké čokolády na cvičební kapacitu u osob se sedavým zaměstnáním: Základní mechanismy."

Journal of the American Heart Association: "Účinky hořké čokolády a mandlí na kardiovaskulární rizikové faktory u jedinců s nadváhou a obezitou: Randomizovaná studie kontrolovaného krmení."

Hranice farmakologie: " Význam Theobrominu pro příznivé účinky konzumace kakaa."

Clevelandská klinika: "Výhody čokolády pro zdravé srdce," "5 zdravých alternativ k čokoládě."

Kiwano, kterému se také říká africká rohatá okurka nebo želé meloun, je tropické ovoce pocházející z Afriky, Austrálie a některých ostrovů v Pacifiku. Je to člen rodiny okurek. Někdy se mu také říká oranžové ostnaté ovoce, protože když je zralé, jeho kůra je oranžová a je pokryta špičatými ostruhami. Vnitřek plodu obsahuje rosolovitou dužninu a jedlá semena. 

Živiny v Kiwano

Kiwano obsahuje spoustu nicozero cena základních vitamínů a minerálů. Je bohatý na vodu a má nízký obsah kalorií. Kiwano ovoce obsahuje následující živiny: 

Protein Vitamín C Vitamín A Vitamín B6 Hořčík Žehlička Fosfor Zinek Draslík Vápník

Ovoce obsahuje antioxidanty vitamín C, vitamín A, zinek a lutein. Semena obsahují antioxidanty a-tokoferol a β-tokoferol, což jsou organické formy vitamínu E. 

Jak může Kiwano zlepšit vaše zdraví

Živiny a antioxidanty nalezené v Kiwano nabízejí četné zdravotní výhody, včetně:

Posiluje funkci imunitního systému. A-tokoferol je antioxidant, který vaše tělo potřebuje, aby fungovalo tak, jak má, a zůstalo zdravé. Posiluje funkci imunitního systému a zabraňuje tvorbě krevních sraženin v těle. Pomáhá také chránit vaše buňky před poškozením vysoce reaktivními chemikáliemi nazývanými volné radikály.

Zabraňuje anémii z nedostatku železa. Železo pomáhá vašemu tělu vytvářet hemoglobin, což je protein v červených krvinkách. To přenáší kyslík z plic do všech částí těla. Vaše tělo také používá železo k tvorbě myoglobinu, což je protein, který dodává kyslík do vašich svalů. Železo nacházející se v kiwanu a dalších rostlinných zdrojích je nehemové železo. Lépe se vstřebává, když ho jíte s potravinami, které obsahují vitamín C, který kiwano má také.

Zabraňuje ztrátě elektrolytů. Elektrolyty v kiwanu pomáhají vašim buňkám fungovat tak, jak mají. Elektrolyty, což jsou základní minerály, jako je vápník, sodík a draslík, pomáhají vašim nervům a svalům fungovat. Nerovnováha elektrolytů může způsobit narušení normálních tělesných funkcí a vést k život ohrožujícím stavům.

Chrání vaše srdce. Kiwano obsahuje hořčík, který hraje důležitou roli ve funkci vašeho srdce. Hořčík může pomoci předcházet a léčit srdeční choroby a regulovat váš krevní tlak. Nízké hladiny hořčíku byly spojovány se srdečními chorobami a srdečním selháním.

Pokračování

Podporuje zdravou pokožku. Zdravá pokožka má vysoké hladiny vitamínu C. Vitamín C pomáhá chránit vaši pokožku před poškozením sluncem a může pomoci minimalizovat poškození způsobené normálním stárnutím. Pomáhá také vaší pokožce hojit se z ran nebo popálenin. Jíst více ovoce a zeleniny, jako je kiwano, může pomoci zlepšit hyperpigmentaci (ztmavnutí pokožky) způsobené poškozením sluncem. 

Buduje silné kosti. Hořčík v kiwanu může pomoci podporovat zdravé kosti. Nedostatek hořčíku je spojován s osteopenií a křehkými kostmi. Ženy po menopauze, které nedostávají dostatek hořčíku, mohou mít rychlejší úbytek kostní hmoty nebo nižší hustotu kostních minerálů. 

Reguluje krevní cukr. Kiwano má nízký glykemický index, což znamená, že nezpůsobí prudký nárůst hladiny cukru v krvi. Také hořčík v kiwanu může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi. Lidé s nízkou hladinou hořčíku mohou mít chronické komplikace cukrovky. Nízký obsah hořčíku je také spojován s inzulínovou rezistencí, což je stav, kdy vaše tělo nevyužívá inzulín efektivně. Zvýšení nízké hladiny hořčíku u lidí s cukrovkou jim pomohlo dosáhnout lepší kontroly krevního cukru.

Chrání váš zrak. Zinek v kiwanu je spojován se sníženým rizikem věkem podmíněné makulární degenerace, což je oční onemocnění, které může způsobit ztrátu zraku. Studie v Nizozemsku ukázala, že lidé, kteří jedli stravu s vysokým obsahem zinku, měli snížené riziko rozvoje věkem podmíněné makulární degenerace.

Jak jíst kiwano

Vnější kůra kiwana je tlustá a pokrytá ostruhami, takže na první pohled nemusí vypadat příliš jedlé. Když je zralý, je zvenku oranžový. Chuť byla popsána jako směs okurky, cukety a kiwi. Jak dozrává, rozvíjí se také banánová chuť.  

Pokud ji chcete jíst obyčejnou, můžete ji jednoduše rozpůlit nožem. Pokud chcete, můžete semena vymáčknout, ačkoli jsou jedlá a obsahují silné antioxidanty. Pokud chcete semínka nechat, stačí ovoce z kůry vydlabat lžící. Můžete ho jíst samotné nebo přidat do ovocného salátu.

WebMD Medical Reference Hodnotil(a) Poonam Sachdev dne 23. června 2021

Zdroje

ZDROJE:

Pokroky v chronickém onemocnění ledvin: "Hořčík a kardiovaskulární onemocnění."

The American Journal of Clinical Nutrition. "Příjem hořčíku, minerální hustota kostí a zlomeniny: výsledky z pozorovací studie Women’s Health Initiative."

Péče o cukrovku: "Perorální suplementace hořčíkem zlepšuje citlivost na inzulín a metabolickou kontrolu u diabetiků 2. typu."

FoodData Central: "Rohatý meloun (Kiwano)."

International Journal of Biological Innovations: "Neuvěřitelné výhody exotického kiwana (rohatého melounu) pro zdraví, sílu a vitalitu."

National Cancer Institute: "alfa-tokoferol."

Národní institut zdraví: "Žehlička," "Zinek."

Živiny: "Role vitaminu C ve zdraví pokožky."

Průvod: "Co je to sakra meloun kiwano a jak ho jíte?"

PlantZAfrica.com: "Cucumis metuliferus." 

StatPearls: "Elektrolyty."

Autor: Keri Glassman, MS, RD, CDN

Dávno pryč jsou doby, kdy malý sáček slaných oříšků a miniaturní sáček preclíků byly vaším zásobováním (které bylo třeba na příděl, opatrně) během dlouhého cestovního dne.

Shopping Cart